O mnie...


Odkąd pamiętam rysowałam i malowałam, ale przez całe dzieciństwo zarzekałam się, że nigdy nie pójdę do szkoły artystycznej. Nie wyobrażałam sobie rysowania i malowania na zawołanie, przez cały dzień, na narzucony mi temat. Żyłam w przekonaniu, że ograniczałoby mnie to, jednocześnie odbierając chęć tworzenia. Jednak gdy ukończyłam liceum nie widziałam już dla siebie innej drogi i innej przyszłości niż artystyczna.

Jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracę licencjacką obroniłam na kierunku Edukacja Artystyczna, a następnie magisterską na Animacji Kultury. Pomimo wielu przedmiotów, które musiałam zdać, to malarstwo stało się moją pasją. Klimt, Mucha, Rafael, Friedrich, Turner, Malczewski, Rothko… Ich obrazy stały sie ilustracjami mojego wewnętrznego świata, a godziny spędzone na malowaniu martwych natur i modeli wcale mnie nie ograniczyły, pozwoliły mi natomiast rozwijać się i spełniać.

Po ukończonych studiach przeniosłam się do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Pedagogicznym ukończyłam podyplomowe studia na kierunku Biżuteria, ceramika i małe formy odlewnicze. W tym samym czasie znalazłam pracę w jednej z krakowskich pracowni złotniczych, gdzie przez kolejne lata zdobywałam doświadczenie.

Tak narodziła się moja druga pasja. Pokochałam tworzenie biżuterii do tego stopnia, że po powrocie do Gdańska, postanowiłam otworzyć własną pracownię. Czym innym jest bowiem wytwarzanie biżuterii według projektów innych osób, a czym innym nadawanie jej kształtów swych własnych wyobrażeń i fantazji.


COLOURNESS – ANEKS ARTYSTYCZNY DO PRACY MAGISTERSKIEJ


... i o inspiracjach.


Inspiracje do tworzenia mojej biżuterii czerpię głównie z otaczającej mnie natury, która zawsze była mi bardzo bliska. Jej elementy mają olbrzymi wpływ na moje malarstwo oraz projekty biżuterii. Kolorowe jesienne liście, powyginane i pnące się gałęzie drzew, góry, a nawet niebo, chmury i gwiazdy. Wszystko to składa się na obrazy w mojej głowie, z których część nigdy jej nie opuści, część spłynie wraz z farbą na płótno, a część zmaterializuje się poprzez srebrną blachę, drut, sznurki, rzemienie, kamienie, szkło oraz materiały, które na pierwszy rzut oka z biżuterią nie mają wiele wspólnego.

Biżuteria mojego autorstwa jest w całości wykonana ręcznie, a każdy z jej egzemplarzy jest trochę inny od pozostałych. Odejście od masowej produkcji nadaje jej niepowtarzalnego charakteru, bo każdy wyrób jest traktowany indywidualnie. Znajdziecie u mnie biżuterię zarówno elegancką i prostą, jak i magiczną, a czasem nawet fantazyjną.


Nazywam się Karolina Kropińska, witam Was i zapraszam do zwiedzania.